Řezání trámu - diskuze

zpět na postup

František:
20.01.2010 10:01 hod

Zdravím "koli", jsem tu nový a moc se mi líbí Tvoje nápady, máš jich tu spoustu. Nemáš zkušenost jak řezat obdobný trámek i podél? Jestli to vůbec je technicky možné a pila to utáhne. Mám na mysli maflíka a hloubka řezu by byla do poloviny trámku, pak otočit a řezat z druhé strany. Zatím jsem to nezkoušel, pilu 1800W mám krátce. Zdraví Franta

koli:
20.01.2010 10:51 hod

Františku podélně řezat trámek určitě jde, sám jsem zatím podélně trámek maflem neřezal, ale občas s maflíkem omítám (sámuju) fošny. Moje pila prořízne maximálně 55mm do hloubky a když sámuju fošny tl.50mm tak pila jde úplně v pohodě. Přisvěrkuju si ma fošnu rovné prkno v potřebné vzdálenosti od místa řezu a oříznu. Chce to netlačit na pilu a hodně ostrý kotouč. (v budoucnu přidám postup)

Koupil jsem si i kotouč pro podélné řezy má méně řezacích zubů a navíc má vynášecí zuby) a s tím to jde moc dobře.

U trámků když budeš řezat z obou stran může nasat problém, že se přesně nesejdou řezy a vznikne zub. To by ale nemělo vadit jestli pak budeš řezanou stranu hoblovat.

Jinak trámky podélně raději řežu na velké cirkulárce, přisvěrkuju na stůl cirkulárky hranol do potřebné vzdálenosti od kotouče a pak rozříznu hranol najednou. Ideálně se to řeže ve dvou lidech, kdy jeden hranol posouvá a druhý přitlačuje řezaný hranol k vodicímu hranolu před kotoučem.

František:
20.01.2010 15:57 hod

Koli, díky za přínosnou odpověď. Ptám se jen proto, že myslím je v návodu uvedeno, že pokud pil. kotouč nepřesahuje řezaný materiál, tak se nechladí, pila je přetížená, zkrátka se to nedoporučuje. Ale pokud neřežu 4metrový trámek v kuse a nechám ji vydechnout, tak by se to mělo zvládnout, ne? Má 1800W, tak snad ji nezničím. To abych se trefil do řezu, jak píšeš, tak když trámek otočím, prořežu si oba konce ruční pilou cca do 30-40 cm, udělám rysku a podle vodítka jedu, ne? Nebo má to nějaká úskalí či nebezpečí? Bohužel k mé pile nejde koupit tzv. vodící lišta na podélné řezy a to malé vodítko to není ono. Takže to řešíš tak, že si přimontuješ rovnou desku a podél ní jedeš, že? A když bych táhl pila bez malého vodítka mezi dvěma deskami? Zkoušel jsi to? No už jsem se rozepsal, tak končím. Zkus ještě k tomu napsat svůj názor. Franta

koli:
20.01.2010 20:32 hod

O chlazení pily jsem nikde neslyšel, vždyť pila je v materiálu jen zčásti, zbytek je v krytu kde se může ochladit ne? Pilu máš dost silnou, já mám Narexku jen 1100W a zatím jí to řezání nijak nevadí. U jiné pily opravdu nevím.

A úskalí u rozřezávání je pouze v tom, že když protilehlé strany nebudou přesně rovnoběžné tak to "hodí" trochu jiný úhel z každé strany a řezy se nemusí sejít.

Vodit pilu mezi dvěma deskama bych neviděl jako nejlepší řešení když je nedáš úplně přesně bude se ti pila mezi nima svírat. Lepší je použít jen jedno vodítko (desku, prkno, cokoliv rovného) a řezat podle toho.

František:
22.02.2010 15:49 hod

Ahoj koli, už by jsme mohli vyhodit nějaký ten nápad do dílny, co říkáš? Ale teď se chci s Tebou poradit o okružní stolové pile, kterou si chci koupit, protože dosavadní nevyhovuje. Co říkáš na pily zn. WODSTER - viz tento odkaz: www.hobby-planeta.cz… Jsou tu v cenovém rozmezí zhruba 6 až 8 tisíc. Víc do toho investovat nechci protože chci ještě nějakou hoblovku s protahem, např. www.hobby-planeta.cz… = za těch 6500 Kč.
Co na to říkáš, máš jiný typ či názor při té cenové relaci? Čekám názor i od vás ostatních. Zdraví Franta

koli:
23.02.2010 16:47 hod

Zdravím Františku, nápady do dílny připravuju. Určitě by jsme molhli přidat další postupy naprosto souhlasím.

Ty mašinky na které se ptáš vypadají pěkně, na kutění myslím naprostý luxus.

Ještě bych možná zkusil vypsat si technické údaje a obejít nějaký baumax nebo obi a porovnat ceny, u podobných strojů. Někdy tam mají velmi dobré ceny. Švagr si v baumaxu kupoval stolovou kotoučovou pilu a je strašně spokojený.

Chce to kvalitní a dobře naostřené kotouče pak je práce tou opravdovou zábavou.

Mirek:
05.04.2010 09:32 hod

Podélné řezání do půlky tloušťky realizuju poměrně často na svojí stolní pile. Pokud materiál nezačne pilu svírat, jde to celkem dobře. Pokud svírá, lze to řešit provedením řezu třeba na čtyřikrát. Souhlasím s kolim, že vést pilu mezi dvěma vodítky není dobrý nápad. Vždycky jen jedno.

Tomáš D:
10.04.2010 06:33 hod

Děkuju za super postup, s řezáním, teda hlavně přeřezáváním jsem do teď vždycky dělal psí kusy a výsledek nic moc, tohle je bezva postup. Moc dík

Koolino:
16.11.2020 01:28 hod

Podařilo se mi koupit českou omítací pilu k výrobě latí a prken od výrobce https://omitacipila.cz/ Pila byla rychle dodaná a dá se koupit v základu od 130 tisíc. Udělá hodně práce a ušetří spoustu peněz

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2021 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu