Poradna - Stavba, dům, byt

 
přidej dotaz
Michal R.:
03.05.2013 07:21 hod

opěrná zeď-oprava

Dobrý den,
před 30 lety můj otec vybudoval opěrnou zeď z kamene (cca 2m vysoká, 50cm široká, 6m dlouhá). Byla postavena mírně proti svahu a základ je cca 60cm. Není nijak odizolovaná a ani nebyla provedena drenáž. Nyní se začala odklánět od svahu a srovnala se. Mám v úmyslu před ní postavit jinou zeď ze ztraceného bednění nebo štípanný tvárnic (20cm šíře). Potřeboval bych poradit s následujícím:
1)má vůbec smysl před starou zeď stavět novou?
2)jak hluboký základ, zda postačí 60cm?
3)má smysl odizolovat zdi od sebe?
4)Jako další varianta mne napadla rozdělit zeď na dvě za sebou (cca 1m od sebe) a každou udělat jen 1m vysokou.

Velice děkuji za radu.


Zoro:
03.05.2013 08:28 hod

Otázka je hlavně co na zeď tlačí tedy jak vypadá terén a jaké má zhruba složení za tou zdí, dvoumetrová výška je docela hodně, ideálně sem dej fotku. Samotnou opěrnou stěnu by šlo třeba i rozebrat a vystavit znovu s větším sklonem ke svahu a pořádným základem, za stěnou použít drenáž, ale pokud chceš použít ztracené bednění nebo štípané tvárnice půjde to také. Otázka je v jakém stavu je původní zeď a když začneš hrabat základ pro novou jestli se nezřítí.

Michal R.:
03.05.2013 08:40 hod

Nad zdí je hlína a jíl. Dále je za ní svažitý terén, kde jsou další zdi tři zdi(kaskády po 2-3 metrech). Vyfotit to mohu, ale asi nebude nic vidět. Současná zeď zase tak špatně nevypadá (jen se srovnala), ale nepraská a nepadají z ní kameny. Pokud bych tam chtěl nechat tu současnou, tak bych určitě za ni dal dal drenáž a taky bych ji odizoloval. Jen nevím, zda teď když už se začala odklánět, zda se to tím zastaví.

Zoro:
03.05.2013 09:08 hod

Ono záleží i na podloží té původní stěny, jaký má základ a co je vlastně důvodem pohybu zdi, zda je to jen tlakem svahu nebo se něco děje v podloží opěrné stěny. Viděl jsem i sanace zdí kdy se odkopal materiál za opěrnou zdí a pomocí klínů a trámů se zeď rovnala do správného úhlu, po srovnání se přibetonovával základ aby v té pozici vydržela, ale to se spíš vyplatí u historicky cenných zdí, je to dost náročné.

Michal R.:
03.05.2013 10:08 hod

NO to je otázka na kterou nedokážu jistě odpověďět. Jediné co vím, že základ je v jílu. Napadlo mě taky mezi tuto zeď a barák (3m vzdálený) dát trámy, které by zabránili odklonu zdi, ale trochu se bojím, aby to neničilo statiku baráku.Pokud bych ponechal současnou zeď a odizoloval ji a položil drenáže, pak bych před ní postavil novou zeď ze ztracenoého bednění a pořádně za armoval železem mohlo by to vydržet? Nebo je lepší varianta rosdělit na dvě zdi 1m vysoké?

Gogo:
03.05.2013 10:55 hod

Když nevíš jaký je podloží a navíc hrozí, že se ti zeď zřítí na barák, radši vem na místo nějakýho statika nebo projektanta aby to posoudil na místě. Radit někomu na netu, když ani není vidět jak je zeď dělaná a jaký jsou podmínky je docela o hubu. Řešení je spousta ale jak píšu záleží na konkrétních podmínkách. Můžeš opravit zeď co tam máš, přibetonovat po dvou metrech opěrné sloupky, vyzdít novou opěrnou zeď, použít gabiony, atd. atd. Jesli nechceš zvát statika tak sem hoď alespoň fotky třeba to podle nich půjde posoudit. Jak píše Zoro dá se zed i vrátit do původní polohy, pomocí trámů a klínů, běžně se to používá při sanaci opěrných zdí třeba u hradů kdy je potřeba zachovat stávající zeď a po srovnání se fixuje podbetonováním a ocelovými kotvami. Taky jde zeď strhnout a svah odbagrovat vysvahovat. Možností je fakt hodně.

Michal R.:
03.05.2013 11:05 hod

Ok. O víkend to zkusím nafotit a pak sem dám fotky. Zatím děkuji za rady.

Michal R.:
06.05.2013 09:37 hod

Jak jsem slíbil, nafotil jsem zeď a pro orientaci taky prostor nad ní. Zem za zdí je 60cm hlína ostatní je jíl základy jsou také v jílu.
Zoro:
07.05.2013 09:57 hod

Díval jsem se na fotky a kdybych to dělal já, rozebral bych původní zeď a udělal bych místo ní novou, je škoda, že není provázaná s tou boční.

Michal R.:
07.05.2013 10:12 hod

Bohužel ta boční se tam přidávala až o mnoho let později, postupem času se zdi přidávali a takhle to dopadlo. Takže postavit před ní ještě jednu zeď ze ztraceného bednění a nacpat tam pořádné železa by nestačilo? Nebo udělat dvě zdi(každá svůj základ) za sebou jen 1m vysoké?

Martin Havlík:
07.05.2013 10:26 hod

Zdravím, zeptám se jak moc se ta opěrná zeď pohybuje? Je možné, že vlivem vody mrazu a sedání si podloží se dostala do pozice, kde teď je a dál už pracovat nebude.

1 2 3  

Odpovědět

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2020 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu