Kolíkový spoj

 
autor: Mirek

Stručný postup zhotovení kolíkového spoje.

Kroky postupu (7): 

1. Teorie

 
Teorie
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Minule jsem popisoval spoj na ozuby, který je jeden z nejnáročnějších spojů. Dnes tedy pár slov o jeho opaku, spoji na kolíky. Tento spoj je jeden z nejjednodušších. Pro jeho zhotovení potřebujeme pouze vrták, vrtačku, kolíky vhodného průměru, lepidlo, pilku a rýsovací potřeby.
Průměr kolíku volíme podle tloušťky spojovaného materiálu. Do 15 mm tloušťky = průměr kolíku 6 mm, 15-19 mm = průměr 8 mm, u větších tloušťek = průměr 10 - 12 mm. Já volím průměr tak, že při práci s dřevotřískou průměr = 1/3 tloušťky materiálu, při práci s masivem průměr = až do 1/2 tloušťky materiálu. Délka kolíku = pětinásobek jeho průměru. Pokud však spojujeme tlusté nebo široké kusy, je lepší ještě větší délka. Kolíky jsou z tvrdého dřeva, nejlépe buku.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 
Don:
08.08.2010 16:21 hod

Tak takový přípravek na kolíky jako má koli v odkazu by se mi taky líbil, škoda že vychází docela draho. Kdyby to uměl někdo vyrobit za nižší cenu měl bych zájem.

Jinak moc díky za skvěle popsaný postup Mirku.

filuna:
04.11.2014 07:08 hod

Na kolíkové spoje používám už několik let tohle www.landsmann.cz/wol… - dá se to koupit i v levnější variantě třeba tady www.uni-max.cz/kolik… Pro nastavení odsazení jsem si vyrobil jednoduchý "zarovnávák" - prostě prkýnko a na něm nalepené kousky překližky ve vzdálenosti 0.9 (pro tlošťku desek 1.8) a 1 pro tloušťku 2. Pokud bych měl jinou tloušťku, přilepím si tam nějaký další odřezek. Pak stačí jen připlácnou kolíkovačku, odměřit vzdálenost zarážky a jedu. Kolíky neřežu, ale používám už nasekaný 8x35 nebo 8 x 40 (50 ks stálo asi 8 Kč jestli se dobře pamatuju), mají to v každý truhlářský prodejně. Nejlepší by samozřejmě byla nějaká ta profi šavlona, ale to už je za tisíce. S tímhle jsem už vyrobil celou kuchyň, dětský pokoj a několik dalších věcí a funguje to bezvadně. Podrobný popis zde https://www.youtube.com/watc…

čmelák:
06.11.2014 20:58 hod

Dobrý přípravek, díky za tip.


Vstup do diskuze (Celkem 7 příspěvků)

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2020 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu