Uklízíme zahradu i s kůlnou

 
autor: NOD

Reklamní sdělení - Jaro je poetické, protože se vše živé a zelené probouzí, podobně podzim má své kouzlo, protože se vše ukládá ke spánku. Krom poetických myšlenek tato období přinášejí také spoustu práce. Ať už máte zahradu krátce, nebo jste ostřílení zahradníci, podzimní práce na zahradě vás neminou. Zároveň pokud využíváte kůlnu, dílničku, garáž, nebo vše v jednom, po úklidu zahrady si i tento prostor zaslouží adekvátní péči. Protože ruku na srdce, přes léto nebo v zimě se nikomu moc uklízet nechce.
Máme pro vás několik jednoduchých tipů, na co nezapomenout, co můžete udělat už nyní a co vás ještě čeká, než spadne poslední list.

Kroky postupu (2): 

1. Zahrada

 
Zahrada
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

1. Jezírko
Pokud si užíváte krásy vodní hladiny, nastal nejvyšší čas jezírko vyčistit a zasíťovat, tím předejdete tomu, aby do jezírka padalo listí a pak v průběhu zimy zahnívalo. Vděčné vám budou i vaše rybičky. Nemusíte se bát nějaké ošklivé zimní aplikace, sítě se prodávají v neutrálních barvách a velice jemné, na první pohled tak ovlivňují vzhled zahrady minimálně.

2. Bazén
Podobně jako jezírko i bazén ocení zasíťování. Pokud máte bazén zapuštěný do země, můžete bazén i částečně upustit. Stěnám bazénu to značně uleví.

3. Závlaha a venkovní potrubí
Zahradní závlaha většinou vede v mělké úrovni pod zemí a v zimě tedy kompletně zamrzají. Nezapomeňte potrubí odvodnit, protože zamrzlá voda by mohla způsobit jeho popraskání. Pokud disponujete zahradní kuchyní, nebo máte vyvedenou vodu do venkovního kohoutku, i zde musí dojít k odvodnění a uzavření potrubí. Popraskaná závlaha by jistě byla mrzutost, ale popraskané potrubí zasahující do domu by mohlo znamenat vyloženě katastrofu. Potrubí je také dobré nechat čas od času zkontrolovat, nejedná se o každoroční záležitost, ale určitá pravidelnost a preventivní kontrola potrubí se vyplatí.

Preventivní kontrola zde: www.vservis.cz/prube…

4. Péče o skalku
Aby vám rostlinky přežily do dalšího jara, musíte skalku pečlivě zazimovat. Vyčistěte ji, naposledy vyplejte a než přijdou první mrazy, měli byste skalku pokrýt důkladnou vrstvou jehličnatých větví, ideální jsou smrkové větvičky. Ty seženete v lese, ale můžete se i zkusit poptat v blízkém zahradnictví.

5. Stříhat nebo nestříhat?
Pokud jste zastřihávání stromků nebo keřů nestihli během září, nechte to na další rok. Ranky by se nemusely stihnout zacelit a stromek by během zimy trpěl a mohl by i uhynout.

6. Skliďte, co se dá
Pěstujete bylinky nebo rajčátka? Vše skliďte, bylinky můžete usušit, nebo nasekat a zamrazit. Některá rajčata zvládnou dojít doma v misce – určitě je nedávejte do lednice – a z těch zelených můžete připravit výborné chutney. Brzy přijdou ranní mlhy a vlhka a vše, co zbylo z letní úrody by se mohlo snadno nakazit plísní, proto se sklizní neváhejte.

Recept na výborné chutney zde: recepty.vareni.cz/ch…

pokračování na další straně...

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 

Zatím není přidaný žádný komentář, buď první!

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2021 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu