Jak rozlámat kámen

 
autor: PedroKV

Jak se zbavit velkého kamene? Rozlámat na menší!

Kroky postupu (7): 

1. 1

 
1
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Pokud objevíte u sebe na zahrádce nebo třeba v budoucím sklepě jako zde na fotce velký kámen, se kterým ani bagr nehne, nebo který třeba nejde mechanizací posunout, naložit atp., nezbývá, než "oblázek" zmenšit. Je víc možností.

Zkusili jsme velké kameny navrtat kámen důlní vrtačkou-pěkně díra vedle díry s odstupem asi 15cm, průměr 3cm a hloubka až na dno a poté vyplnit trhacím (dilatačním) cementem-Cevamit. Jde to, ale kámen praskne až do 3 dnů. Navrtávání je také zdlouhavé, protože důlní vrtačka potřebuje pořádný zdroj vzduchu.

Daleko lepší a rychlejší řešení je kámen rozlámat pomocí vrtacího kladiva, SDS vrtáku průměru 12-16cm, plíšků, klínků a palice.

Tím jsem i vyjmenoval, co budeme potřebovat. SDS vrták je nejlepší o průměru asi 14cm a délky do 20cm. Raději dva, možná se vám podaří nějaký zničit či utopit v kamenu.

Klínky železné. Nevím, kde sehnat, já je měl půjčené od táty. Klínek by měl být asi 4cm široký, asi 6-12cm vysoký, dole asi 0,5cm tlustý a nahoře asi 1-2cm.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 
PedroKV:
20.01.2010 13:29 hod

olda: právě že to dřina není, dřina by byla tahat ho vcelku :-)
goody: je-li kámen dostatečně tvrdý-kvalitní žula apod., tak je to vcelku jedno a praskne, jak chceš ty. Když je měkký, je dobrý si všímat, jak je rostlý, a lámat ho podle toho. Dá se to na šutru poznat, podle prasklin, ohybů, "údolíček" apod. Udělej si pár šutrů a za chvíli budeš profík..

Tomáš D:
02.05.2010 13:03 hod

Bezva postup. Dá se tímto zúpůsobem dělat z velkých kamenů dlažba? Myslím ploché kameny kterými by šly dláždit cesty? Nebo je na to jiný fígl?

MARKUS:
29.12.2012 21:14 hod

Krásně popsané. Klobouk dolů.


Vstup do diskuze (Celkem 8 příspěvků)

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2020 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu