Prohlubování základů starého domu

 
autor: PedroKV

Jak prohloubit základy u starého domu tak, aby dům nespadl. Máme dům z roku 1932 a když je potřeba k němu něco přistavět, může to být trochu problém, protože původní základy jsou velmi mělké a sokl je víceméně na okrasu. Tehdy byl beton drahý, tak se šetřilo, jak to šlo. Máte-li, stejně jako my, v projektu napsáno, že je potřeba prohloubit základy do hloubky X od "nuly", můžete se zde inspirovat, jak na to. Sám jsem před akcí hledal takovýto postup, ale prostě nikde není.

Kroky postupu (15): 

1. 01

 
01
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Jak prohloubit základy u starého domu tak, aby dům nespadl? Máme dům z roku 1932 a když je potřeba k němu něco přistavět, může to být trochu problém, protože původní základy jsou velmi mělké a sokl je víceméně na okrasu. Tehdy byl beton drahý, tak se šetřilo, jak to šlo. Máte-li, stejně jako my, v projektu napsáno, že je potřeba prohloubit základy do hloubky X od "nuly", můžete se zde inspirovat, jak na to. Sám jsem před akcí hledal takovýto postup, ale prostě nikde není.

Takto vypadá zeď domu, kde potřebujeme prohloubit základy-levá polovina, od té kytky nebo stromečku, co roste u zdi. Zde je postup, jak to provést ze ztraceného bednění.

Zkusili jsme i variantu odlít to z betonu z mixu do bednění o šířce a výšce 2 metry, ale není to ono. Je to drahé, vyžaduje to velmi masivní bednění a i tak se stane, že to ujede a že zeď není dokonale rovná. Navíc později jsme se rozhodli tuto část (polovinu) domu dopodsklepit a tím pádem v místě litého betonu je uvnitř okousaná zeď. Tam, kde je zeď ze ztraceného bednění je zeď krásně rovná.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 
abrada:
08.11.2014 16:10 hod

Abrada:
Projektuji již více než 35 let rekonstrukce, přečetl jsem si výše uvedený návod a musím říct, že mně to dost vyděsilo.
Doporučuji všem dobrodruhům, kteří si chtějí sami prohlubovat základy pod domem, aby si napřed zašli do nejbližší technické knihovny a půjčili si nějakou co nejstarší stavitelskou příričku ve které je napsáno jak se má správně postupovat, aby Vám dům nespadl na hlavu, nebo se přinejmenším značně časem nepotrhal.
Jednoduše, co je třeba dodržet:
- základy se prohlubují postupným budováním "ob dva" vystřídané pilíře (cca 1 m šířky).Ty je nejlepší vyzdít z plných klasických cihel na kvalitní cementovou maltu. Betonování není vhodné, protože se beton časem smršťuje a dům si bude sedat.Zdít by se mělo min. na 2/3 hloubku přízemního zdiva.
- poslední spáru pod zdivem nad každým pilířem je třeba po zatvrdnutí zdiva (min 3 dny) vyklínovat dubovými klíny, aby se podezdení tzv. aktivovalo (zatížení přeneslo do nového základu) a dům později nepraskal
- dobré je výkopy provádět ručně, ne bagrem !
- za pilíři by neměla zůstat dutina, proto je třeba průběžně při zdění rub dosypávat a hutnit

Inkayacu:
02.07.2020 05:27 hod

Dobry den,
Muzete s odstupem casu rict, jak hodnotite Vas postup? Nedoslo K nejakym vyznamnym porucham pri sedani stavby?
Dekuji

PedroKV:
02.07.2020 06:26 hod

Dobrý den, vše je v pořádku, nikde.nic nepraská. Je to dané i skalnatým podložím, které se nehýbe.


Vstup do diskuze (Celkem 13 příspěvků)

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2020 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu