Prohlubování základů starého domu

 
autor: PedroKV

Jak prohloubit základy u starého domu tak, aby dům nespadl. Máme dům z roku 1932 a když je potřeba k němu něco přistavět, může to být trochu problém, protože původní základy jsou velmi mělké a sokl je víceméně na okrasu. Tehdy byl beton drahý, tak se šetřilo, jak to šlo. Máte-li, stejně jako my, v projektu napsáno, že je potřeba prohloubit základy do hloubky X od "nuly", můžete se zde inspirovat, jak na to. Sám jsem před akcí hledal takovýto postup, ale prostě nikde není.

Kroky postupu (15): 

1. 01

 
01
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Jak prohloubit základy u starého domu tak, aby dům nespadl? Máme dům z roku 1932 a když je potřeba k němu něco přistavět, může to být trochu problém, protože původní základy jsou velmi mělké a sokl je víceméně na okrasu. Tehdy byl beton drahý, tak se šetřilo, jak to šlo. Máte-li, stejně jako my, v projektu napsáno, že je potřeba prohloubit základy do hloubky X od "nuly", můžete se zde inspirovat, jak na to. Sám jsem před akcí hledal takovýto postup, ale prostě nikde není.

Takto vypadá zeď domu, kde potřebujeme prohloubit základy-levá polovina, od té kytky nebo stromečku, co roste u zdi. Zde je postup, jak to provést ze ztraceného bednění.

Zkusili jsme i variantu odlít to z betonu z mixu do bednění o šířce a výšce 2 metry, ale není to ono. Je to drahé, vyžaduje to velmi masivní bednění a i tak se stane, že to ujede a že zeď není dokonale rovná. Navíc později jsme se rozhodli tuto část (polovinu) domu dopodsklepit a tím pádem v místě litého betonu je uvnitř okousaná zeď. Tam, kde je zeď ze ztraceného bednění je zeď krásně rovná.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 
Don:
16.01.2010 21:13 hod

Super konečně stavební postup. Moc se těším na další.

Pedro jste dobří, že jste to zmákli sami, držím palce v dalším stavění.

Zdenda:
06.08.2014 23:03 hod

Tento postup je hodně inspirativní, díky!
Momentálně řeším něco podobného - opravu poničených základů verandy. Měl bych ale vyzdívat raději jen po sloupcích, abych zbývající základy moc neoslabil a nespadlo to ještě. Myslíš, že by u ztraceného bednění nevadilo, kdybych je skládal bez vazby (ale určitě s roxory)? Mají přece na koncích zámky, ty by mohly něco udržet...
A kdybych chtěl dát vodorovnou izolaci, tak někam do toho suchého betonu pod první bedňák?
Díky.

abrada:
08.11.2014 16:10 hod

Abrada:
Projektuji již více než 35 let rekonstrukce, přečetl jsem si výše uvedený návod a musím říct, že mně to dost vyděsilo.
Doporučuji všem dobrodruhům, kteří si chtějí sami prohlubovat základy pod domem, aby si napřed zašli do nejbližší technické knihovny a půjčili si nějakou co nejstarší stavitelskou příričku ve které je napsáno jak se má správně postupovat, aby Vám dům nespadl na hlavu, nebo se přinejmenším značně časem nepotrhal.
Jednoduše, co je třeba dodržet:
- základy se prohlubují postupným budováním "ob dva" vystřídané pilíře (cca 1 m šířky).Ty je nejlepší vyzdít z plných klasických cihel na kvalitní cementovou maltu. Betonování není vhodné, protože se beton časem smršťuje a dům si bude sedat.Zdít by se mělo min. na 2/3 hloubku přízemního zdiva.
- poslední spáru pod zdivem nad každým pilířem je třeba po zatvrdnutí zdiva (min 3 dny) vyklínovat dubovými klíny, aby se podezdení tzv. aktivovalo (zatížení přeneslo do nového základu) a dům později nepraskal
- dobré je výkopy provádět ručně, ne bagrem !
- za pilíři by neměla zůstat dutina, proto je třeba průběžně při zdění rub dosypávat a hutnit


Vstup do diskuze (Celkem 11 příspěvků)

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2019 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu