Výměna hoblovacích nožů

 
autor: Mirek

Jak postupovat při výměně nožů v hoblovce.

Kroky postupu (6): 

1. Upevnění nožů

 
Upevnění nožů
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Způsobů upevnění nožů ve válci je několik, já se zmíním o upevnění klínovou lištou, které je asi nejčastější a je považováno za nejbezpečnější. Tentokrát bohužel nemám k dispozici fotografie, ale snad postačí i takovéto obrázky.


Tak jaké budeme potřebovat nářadí:
kladívko, klíč na šrouby klínové lišty, špalíček z tvrdého dřeva, hřebík ohnutý do tvaru skobičky, obtahovací brusný kámen, klínek na zaklínování nožového hřídele a doporučuji též kožené rukavice. Začneme vytáhnutím otupených nožů z nožového hřídele. První důležitý úkon je vypnutí stroje od zdroje elektrického proudu. Nožový hřídel natočíme jedním nožem nahoru a zajistíme proti nechtěnému otáčení zaklepnutím klínku bo boční mezery mezi hřídelem a ložiskem. Povolíme klínovou lištu. U tohoto systému se lišta povoluje zatahováním šroubů, tzn. doprava.

Upozornění: Klíč nasazujeme tak, aby jsme táhli směrem od nože a v případě jeho zklouznutí, nám ruka odletěla od nožů a ne do nich. Na nákresu je vidět, že pod nožem je pružina, která po povolení lišty vytlačí nůž ven. Ale nemusí to tak být vždy. Takže máme povoleno, nůž nám nevylezl ven. Pro tento případ máme nachystaný ohnutý hřebík, kterým nůž podebereme a vysuneme ven.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 
Vilík:
06.05.2010 23:03 hod

Mám dotaz když hobluji na srovnávacích stolech tak ae mi stává, že mám konce víc zhoblované než celý kus materiálu je to špatným seřízením nožů? (nože jsem seřizoval podle postupu tak doufám, že to bude správně)

Mirek:
07.05.2010 08:07 hod

Může to být špatným seřízením nožů nebo tím, že přední a zadní stůl nejsou přesně rovnoběžné, nebo pokud je to hobby stroj, nejsou dostatečně tuhé nebo rovné. Podle toho co píšeš, bych tipoval, že pokud máš nože seřízené správně, stoly hoblovky se lomí jakoby do V.

Vilík:
07.05.2010 11:37 hod

Děkuji za odpověď Mirku. Měřil jsem stoly stoly rovnou latí a měl si pravdu. Jsou tam štelovací šrouby tak jsem to srovnal podle latě a teď hoblovka jde jak má. Moc díky.


Vstup do diskuze (Celkem 8 příspěvků)

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2021 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu