Jak zrychlit pomalý počítač?

 
autor: ESET

Reklamní sdělení - Dohání vás pomalý počítač k šílenství? Pomalu startuje nebo běžné aplikace nefungují, jak by měly? Na vině může být zastaralý hardware, ale stejně tak jste mohli zapomenout na jeho údržbu.
Nabízíme vám několik rad, které mohou přispět k okamžitému zrychlení Vašeho PC.

Kroky postupu (2): 

2. Aktualizace počítače

 
Aktualizace počítače
kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Bez účasti uživatele to ale nepůjde. Pokud tedy chcete zrychlit svůj počítač, musíte se o něj začít starat. Začněte u hardwaru. Místo klasických plotnových harddisků použijte SSD, klidně s menší kapacitou pro operační systém a nejčastěji používané programy. Data jako videa a hudbu můžete mít na druhém, klasickém harddisku. Fyzické vyčištění počítače je pro jeho výkon a zabránění případnému přehřívání také velmi důležité. Vyfoukání prachu z ventilátoru je základ, který však sám o sobě nepomůže.

„Důležitější je důkladná a pravidelná kontrola softwaru. Problémy při pomalém startu počítače způsobují programy, které se spouští automaticky při startu operačního systému a poté běží na pozadí," vysvětluje Matějíček.V případě, že některé z těchto programů používáte jen někdy, otevřete si Prohlížeč událostí a v něm záložku Po spuštění. V něm zrušte možnost spouštění při startu programům, které zpomalují běh operačního systému.

Dalším častým zpomalovačem počítače je indexace souborů, kterou počítač provádí průběžně a může jejím prostřednictvím zatěžovat operační paměť. Vypnutím indexace by se měly reakce počítače výrazně zrychlit. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu místního disku C a v obecném nastavení odškrtnout příkazy o indexaci.

„Uživatelům dále doporučuji, aby pravidelně odstraňovali software, se kterým nepracují. Ještě důležitá je však pravidelná aktualizace programového vybavení," připomíná Matějíček.

Používané programy, včetně internetových prohlížečů, ale také operačního systému, proto pravidelně aktualizujte. Neaktualizované programy mohou počítač také významně zpomalovat, navíc mohou představovat riziko kvůli bezpečnostním dírám. Nezahlcujte také prohlížeč zbytečnými doplňky a pravidelně kontrolujte všechny funkce, které jsou u vašeho prohlížeče aktivované. Někdy k jejich aktivaci dochází bez vašeho vědomí a potom zbytečně zatěžují operační systém.

Samozřejmostí by pak mělo být používání kvalitního antivirového programu. ( https://www.eset.com/cz/ )

„Značnou část výpočetního výkonu může blokovat překvapivě internetový prohlížeč. Proto pokud vnímáte zpomalení, používejte jen tolik oken prohlížeče, kolik v daný čas reálně potřebujete.
Nespouštějte videa ve více oknech najednou. Okna s nepoužívanými stránkami zavřete. Pokud se k nim chcete vrátit, stačí použít historii," radí Pavel Matějíček.

Dobré je také počítač pravidelně vypínat nebo restartovat, aby nemusel neustále pracovat s otevřenými okny. Zpomalení počítače může také způsobit zaplněný disk. Pokud mu necháte alespoň 10 až 15 GB volné kapacity, bude pracovat o poznání svižněji. Disk pravidelně promazávejte, možná budete překvapeni, kolik zbytečností na něm máte uloženo.

„Používáte-li počítač opravdu často a zdržuje vás neustálé nabíhání operačního systému, místo vypínání využívejte stav hibernace. Start je poté výrazně rychlejší. Čas od času je ale dobré počítač zcela vypnout, aby se urychlila činnost a zvýšila stabilita operačního systému, případně se nainstalovaly aktualizace," uzavírá Matějíček.

 
stáhnout celý postup do
« předchozí krok následující krok »

Mohlo by vás zajímat


 

Komentáře k postupu

 

Zatím není přidaný žádný komentář, buď první!

Vložit příspěvek

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen.

Copyright © 2005 - 2021 MůjPlán.cz
Grafika, webdesign: Bleha.eu